Płyty OSB coraz częściej wykorzystywane są jako materiał wykończeniowy. Najczęściej pozostają wówczas w stanie surowym, ale bez problemu możemy je pomalować, nadając im dowolny kolor. Daje nam to szeroki wachlarz aranżacyjnych możliwości. Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzieć się jaką farbą malować płyty OSB.
Czym jest płyta OSB?
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest płyta OSB. Określa się ją jako produkt drewnopodobny. Produkowana jest ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze drewnianych wiórów, które spaja wodoodporna żywica syntetyczna. Płyty OSB są wytrzymałe i łatwe w obróbce.
Do czego są używane? Tak naprawdę płyty OSB mają nieograniczone zastosowane. Wykorzystywane są do tworzenia takich konstrukcji jak ścianki działowe, podesty, schody, a nawet meble, ale coraz częściej także jako element wykończeniowy. Pomalowane na dowolny kolor mogą stanowić okładzinę ścienną we wnętrzu w każdym stylu, a pozostawione w stanie surowym szczególnie dobrze komponują się ze stylem industrialnym.
Jak przygotować płytę OSB do malowania?
Zanim zabierzemy się do pracy, płyty OSB powinny spędzić około 48 godzin w poziomie, by mogły przyzwyczaić się do nowych warunków. Ich dalsze przygotowanie do malowania nie różni się bardzo od przygotowania standardowej ściany. Przede wszystkim płyta powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. Do jej wyczyszczenia możemy użyć wilgotnej, ale nie mokrej szmatki. Dobrze jest także przeszlifować jej powierzchnię papierem ściernym lub szlifierką, na tyle by pozbyć się wystających włókiem czy drzazg. Po szlifowaniu nie zapomnijmy przetrzeć jej z pyłu.
Kolejnym etapem powinno być gruntowanie płyt OSB. Są one materiałem bardzo chłonnym. Użycie preparatu gruntującego pozwoli uchronić je przed pęcznieniem, a także zmniejszy ilość zużytej farby. Możemy wybrać produkt do drewna lub żywicę polimerową. Dalej należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
Malowanie płyt OSB – jaką wybrać farbę?
Płyty OSB możemy malować farbami do powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, czyli olejnymi, alkidowymi czy lateksowymi. Jeśli zależy nam na wyjątkowej wytrzymałości, możemy wybrać farby epoksydowe i poliuretanowe. Są one odporne nawet na bardzo intensywne eksploatowanie. Niestety są to produkty drogie – za litr zapłacimy od 60 do 100 zł. Tańszym rozwiązaniem o podobnej wytrzymałości są farby olejno-ftalowe. Niestety ich dużym minusem jest uciążliwy zapach, który może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Jak malować płyty OSB?
Po wyschnięciu preparatu gruntującego możemy przejść do właściwego malowania wybraną wcześniej farbą. Najlepiej jest posłużyć się wałkiem lub pędzlem o płaskim włosiu, którym będziemy rozprowadzać cienką warstwę farby. Kolejną możemy położyć, dopiero gdy pierwsza wyschnie. Malowanie należy powtórzyć, aż efekt wizualny będzie w pełni zadowalający.
Nadaje się taka pływa na zewnątrz? Wyobrażam sobie, że płyta OSB nie radzi sobie dobrze z deszczem i żadna farba w tym nie pomoże.