Odpowiedni przegląd instalacji elektrycznej jest niezbędny zarówno dla właścicieli budynków, jak i najemców. Warto wiedzieć nie tylko czym jest takie badanie, ale także jak powinno zostać przeprowadzone, kto może je wykonać i jak zweryfikować fachowca wykonującego oględziny u nas.
Czym jest pomiar instalacji elektrycznej
Pomiary instalacji elektrycznej to obowiązkowe badanie przewodów, zabezpieczeń oraz urządzeń elektrycznych w budynkach, wykonywane przez kwalifikowanych specjalistów. Każdorazowo pomiar kończy się podpisaniem protokołu odbioru.
Wykonuje się je przede wszystkim dla sprawdzenia poprawności instalacji. Fachowiec nie tylko sprawdza “czy jest prąd”, ale także dokonuje oględzin, mierzy izolację układu i jego wykonanie. Zwykle wykorzystuje do tego szereg narzędzi oraz mierników.
Poprawnie przeprowadzony pomiar pozwoli znaleźć ewentualne nieprawidłowości. Pozwala to na uniknięcie wielu nieprzyjemności od zwarć po niebezpieczne porażenia elektryczne. Za ich brak właściciel obiekt może zostać też pociągnięty do odpowiedzialności prawnej lub finansowej.
Oględziny instalacji elektrycznej jako obowiązkowy pomiar
Zgodnie z Ustawą o Prawie Budowlanym z 7 lipca 1994 pomiar instalacji elektrycznej powinien zostać przeprowadzony po oddaniu instalacji do użytku. Kolejne przeglądy powinny być okresowo wykonywane co przynajmniej 5 lat dla budynków mieszkalnych.
Okres ten skraca się do roku, jeżeli instalacja jest narażona na szkodliwe warunki np. atmosferyczne. Częstsze będą też badania dla obiektów przemysłowych i budowlanych
Oględziny eksploatacyjne są niezbędne, by w danym budynku legalne było zamieszkanie. Dodatkowo są wymagane przez większość agencji ubezpieczeniowych, przy wypłacie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany porażeniem.
Co sprawdza elektryk podczas pomiaru
Każdy pomiar instalacji elektrycznej powinien zostać przeprowadzony za pomocą kilku mierników. Sam zakres badania zwykle zależy od samego budynku i układu.
Obowiązkowym elementem są zawsze oględziny. Elektryk w ten sposób sprawdza poprawność instalacji — od zastosowania standardowych kolorów przewodów, przez ocenę stanu zabezpieczeń, po znalezienie źródeł ewentualnych problemów.
Do tego za pomocą mierników zwykle sprawdza się następujące parametry:
- Rezystancję izolacji
- Ciągłość przewodów ochronnych
- Impedancję pętli zwarcia
- Rezystancję uziemienia
Do tego należy dokonać dokładnych oględzin wyłączników różnicowych (tzw. “bezpieczników”).
Po czym poznać dobrego elektryka
Trzeba pamiętać, że pomiar instalacji elektrycznej mogą wykonać tylko specjaliści, posiadający aktualne kwalifikacje SEP G1:
- Eksploatacja — niezbędne do wykonania pomiaru.
- Dozór — potrzebne do zatwierdzenia protokołu.
Poza tym, ze względów BHP, zawsze do badania przystąpi przynajmniej dwóch elektryków. Protokół bez podpisu dwóch różnych fachowców z aktualnymi świadectwami kwalifikacyjnymi jest w świetle prawa nieważny.
Odpowiedniego fachowca rozpoznamy już po pierwszych minutach jego pracy. Przede wszystkim przyniesie ze sobą kilka różnych urządzeń, którymi wykona przegląd. Nawet wielozadaniowe multimetry nie są w stanie zmierzyć wszystkich niezbędnych parametrów.
Poza tym rozpocznie badanie eksploatacyjne od oględzin instalacji. Sprawdzi gniazdka, zajrzy do skrzynki elektrycznej, a także przeprowadzi dokładny wywiad z domownikami. Ten element pozwala już na starcie wychwycić ewentualne nieprawidłowości.
Niezbędne będzie też sprawdzenie protokołu. Powinny znajdować się tam:
- Numery aktualnych świadectw kwalifikacyjnych.
- Wykaz wykorzystanego sprzętu pomiarowego
- Dane budynku i zleceniodawcy.
- Warunki pomiarowe.
- Wyniki badań.
- Orzeczenie
- Data następnego badania.
- Podpis dwóch specjalistów wykonujących pomiar.
Jeżeli czegokolwiek brakuje lub się nie zgadza, to warto się upomnieć o uzupełnienie protokołu.
Zapoznaj się z ofertą – https://www.twoj-elektrykwroclaw.pl